13:14:00

Paragraf 22

Ostatnia książka w tym roku! Nie było łatwo, w ankiecie na Instagramie obstawialiście, że nie uda mi się jej skończyć w tej dekadzie, ale dokonałam tego! I tym samym wykreślam kolejny tytuł z mojej listy 100 tytułów BBC!

Tytuł: Paragraf 22
Tytuł oryginału: Catch 22

Autor: Joseph Heller
Rok: 1953
Format: audiobook

To jedna z najsłynniejszych powieści o wojnie, bo przedstawia ją w sposób absurdalny! Heller pisał ją w 1953 r. i czerpał z własnych doświadczeń, gdy był bombardierem w trakcje II Wojny Światowej. Brał on udział w 60 akcjach bojowych. Co ciekawe, książka stała się bardzo popularna wśród młodzieży, która była przeciwna wojnie w Wietnamie.

Postacie książki to grupa młodych lotników. Przepisowa liczba lotów, po których mogą być w końcu odesłani do kraju stale rośnie, ponieważ to właśnie ich kosztem dowódcy chcą się wspiąć jeszcze wyżej po szczeblach kariery. 

Żołnierze stacjonują na małej wyspie u wybrzeży Włoch, często mają okazje odwiedzać Rzym w celu zaznania uciech, ale przede wszystkim każdy z nich przeżywa bezsens wojny i służby na swój sposób. To także opis chęci zysku, chorych ambicji i prywaty. Wszystkim jednak zależy na tym, aby przeżyć i nie chcą brać udziału w nadliczbowych lotach bojowych. Frustracje i czarny humor poprzeplatane są tragediami — nie wszystkie akcje są udane i niektórzy mężczyźni giną. To, jakim piętnem odbija się ich śmierć na kolegach, zostaje jednak ignorowane przez dowództwo.

Główny bohater to Yossarian — chłopak uznawany przez większość za szaleńca, bo po prostu boi się śmierci i nie chce dać się zabić w bezsensownym nalocie — świetny antybohater. Podczas wojny przeżywa traumę, która tym bardziej uświadamia mu, że chce żyć i zrobi wszystko, aby nie zginąć. Nie jest to jednak takie proste zadanie. Stoi mu na przeszkodzie pewien kruczek...

Tytułowy paragraf 22 to przepis-paradoks, który nawet wszedł do języka jako irracjonalna sytuacja bez wyjścia. 

Był więc tylko jeden kruczek — paragraf 22 — który stwierdzał, że troska o życie w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego. Orr był wariatem i mógł być zwolniony z lotów. Wystarczyło, żeby o to poprosił, ale gdyby to zrobił, nie byłby wariatem i musiałby latać nadal. Orr byłby wariatem, gdyby chciał latać dalej, i byłby normalny, gdyby nie chciał, ale będąc normalny musiałby latać. Skoro latał, był wariatem i mógł nie latać; ale gdyby nie chciał latać, byłby normalny i musiałby latać.
fragment książki

Możesz być zwolniony ze służby jeśli jesteś szalony. Ale skoro sam chcesz się poddać badaniu, to wcale taki szalony nie jesteś i nie możesz ubiegać się o zwolnienie na podstawie choroby psychicznej. Proste?

O ile pierwsza część książki może być odbierana jako zabawne absurdy, to im dalej w las, tym robi się mroczniej i poważniej. Chronologia jest dość zagmatwana, ale i tak nic nie jest w stanie przygotować nas na ostatnie, pozbawione humoru rozdziały, które opisują pełne cierpienia sytuacje oddające horror śmierci, bestialstwa, szaleństwa i wyrachowania. Takiego zakończenia łamiącego serce się nie spodziewałam.

Przyznaję także, że gdyby nie Krzysztof Globisz, który przechodzi sam siebie w czytaniu audiobooka, pewnie umęczyłabym się przy lekturze na jej wcześniejszych etapach. W pewnym momencie rozumiemy już zamysł autora i chcielibyśmy, żeby tych irracjonalnych sytuacji było mniej. Jednak opowieść przeplatana różnymi punktami widzenia sama do siebie nawiązuje i trzeba przyznać, że to także ratuje sytuację i pozwala nam samodzielnie poukładać chronologię wydarzeń.

Im dłużej myślę i analizuję tę książkę, tym bardziej doceniam jej lekturę. Heller jest diabelnie konsekwentny w swojej wręcz logicznej irracjonalności, w paradoksie, łączeniu tragedii z farsą, teodycei (czyli w problemie, jak pogodzić istnienie dobrego, miłosiernego boga z istnieniem zła) oraz w anty-kapitalizmie. 

Stwierdzam to z zaskoczeniem, ale to po prostu świetna książka. Mimo że momentami chciałam skrócić ją o połowę.


12 komentarzy:

  1. Dla mnie to rewelacyjna powieść! Też przeczytałam w tym roku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A widziałaś może serial? Bo zastanawiam się czy warto!

      Usuń
  2. Paragraf 22 to absurd na absurdzie :D Ale polecam każdemu zapoznać się z tą lekturą ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Przyznaję, że gdyby nie lista BBC i najnowszy serial, pewnie bym się nie zmotywowała sama do lektury. I nie wiedziałabym ile tracę!

      Usuń
  3. Warto poznać tę książkę. Daje do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cały czas aktualna! To jest w takich książkach ich najbardziej przerażający aspekt.

      Usuń
  4. Muszę w końcu wrócić do skreślania pozycji z listy BBC! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! Uważam, że to świetna motywacja! :)

      Usuń
  5. W sumie wpisuje się we współczesne społeczeństwo, zachęciłaś mnie tą recenzją :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę! Tak, ponadczasowość takich lektur przeraża i intryguje. Koniecznie daj znać, jak wrażenia po lekturze!

      Usuń
  6. Dla mnie książka absolutnie genialna. Czytałam trzy razy, oglądałam serial. Podoba mi się, że im dalej w las, tym mniej śmieszna się wydaje. Może to zabieg dla czytelnika szokujący, ale taki chyba właśnie był cel - wstrząsnąć ludźmi i zmusić do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po śmiesznym początku absolutnie nie spodziewałam się takiej zmiany klimatu! Nie ukrywam, że na mnie zrobiło to bardzo korzystne wrażenie! Teraz tylko pozostaje obejrzeć serial ^_^

      Usuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger