Książki, o których trzeba myśleć w trakcie lektury i jeszcze długo po niej, to dobre książki. Bez wątpienia długo zmagałam się z napisaniem recenzji, bo niektóre wątki po prostu musiałam przeanalizować i poukładać.
Tytuł: Lis
Tytuł oryginału: Fox
Tytuł oryginału: Fox
Autor: Dubravka Ugrešić
Tłumacz: Dorota Jovanka Ćirlić
Rok: 2017/2020
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 978-83-08-07004-8
Dubravka Ugrešić jest chorwacką eseistką i pisarką. Jej działalność naukowa skupia się na literaturze rosyjskiej, a sama autorka z powodów politycznych pozostaje na emigracji — stąd liczne odniesienia np. do Holandii czy Stanów Zjednoczonych. W swoich pracach krytycznym okiem patrzy zarówno na świat rzeczywisty, jak i ten związany z literaturą. Nie boi się używać sarkazmu i parodii, aby uwypuklić największe problemy w świecie pisarzy i literatów.
Lis uchodzi za powieść, ale tak naprawdę to zbiór sześciu esejów, które płynnie zmieniają tematy. Tytułowe zwierzę jednak zawsze pozostaje motywem przewodnim, totemem autorki, stworzeniem, którego cechy są utożsamiane z pisarzami, kobietami, partyzantami i wieloma innymi.
Lis jest totemem pisarza. (…) Symboliczne znaczenie lisa w niemal wszystkich mitologiczno-folklorystycznych tradycjach sugeruje spryt, zręczność, mistrzostwo, przypochlebność, zdradę, kłamstwo, dwulicowość, pozoranctwo, egoizm, podłość, samouwielbienie, łakomstwo, uwodzicielstwo, seksualność, skłonność do zemsty, samotność.
fragment książki
Ugrešić mówi o pisarzach mniej znanych, wręcz uznanych za zaginionych na kartach historii, o których zostały raptem wzmianki lub przypisy, ale także o autorach tak znakomitych jak Nabokov. Z anegdot i faktów historycznych wyłania się jednak głównie geobiografia pisarki — wątki autobiograficzne powiązane ściśle z migracją, odarciem z tożsamości, ciągłą wędrówką, próbą znalezienia własnego miejsca i własnej tożsamości. Ale to także bardziej uniwersalna refleksja nad statusem kobiety — jako muzy, autorki, krytyka, postaci z książki lub czytelniczki.
Zagłębiając się w ten dziwny, niepokojący, ale jednak znajomy świat, dostrzegamy postacie drugoplanowe, na które często nie zwrócilibyśmy uwagi. Podróżując przez Japonię, Rosję, Bałkany czy Amerykę zdajemy sobie sprawę, że w swoich analizach pochylamy się nad problemami pisarzy, a zapominamy o kobietach, które im towarzyszyły, często kreowały te persony świata kultury, zwabiały rzadkiego motyla lub cierpliwie trwały u boku mężczyzn, świadome, że ich bunt niczego nie da, ponieważ będzie odebrany jako napad histerii lub zazdrości.
To książka błyskotliwa, ale nie zabawna. Zmuszająca do analizy i głębszych przemyśleń, wytrawna i nie na każde literackie podniebienie. Rzeczowość esejów przeplata się z autobiograficznym żalem, razem z autorką/narratorem zastanawiamy się, jak powstaje opowieść oraz czy świat rzeczywisty tak bardzo różni się od świata przedstawionego. Dowiadujemy się więcej o konflikcie w Chorwacji, o prześladowaniach, ostracyzmie i urazach tkwiących w społeczeństwie lata później.
To przeprawa przez literackie ciekawostki, tanie hotele, kiepskie sympozja i zwykle życie. To fakty historyczne, analiza polityczna i krytyka literacka. To wędrówka między wierszami, rozmowami i lotniskami. To uczta, zabawa i dysputa. Ta książka to Lis.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Może i wartościowe te eseje/ta powieść, ale jakoś nie jestem na nią łasa.🤔
OdpowiedzUsuńMoże innym razem, a może to nie Twój gatunek. Ale dziękuję za odwiedziny! ♥
UsuńZauroczyło mnie zdjęcie :) Co do treści to nie mój gatunek ale cieszę się, że przeczytałam Twój wpis ;)
OdpowiedzUsuńTo ja się cieszę, że czymś skusiłam! ^_^
UsuńLiski lubię :D
UsuńJestem prostą dziewczyną - widze nazwisko Nabokov, czytam książkę, nawet jeśli to nie jego, ale o nim :) Poważnie, jestem zaintrygowana i z przyjemnością będę się za tą ksiązką rozglądać.
OdpowiedzUsuńHahaha! :D To cudownie! Nabokov sam w sobie jest postacią dla mnie tak barwną, ekscentryczną i odrobinę przerażającą, że nie dziwię się Twojej reakcji!
UsuńOkładka to jedna z tych, które (według mnie) w pierwszym momencie nie robią wrażenia, nie krzyczą do czytelnika z półki: weź mnie! mnieeee! Ale kiedy podejść bliżej i przypatrzeć się uważniej, budzą uznanie. Treść również mnie zaintrygowała. Teraz nie mam możliwości, bo ani kupić nie kupię ani wypożyczyć nie wypożyczę, ale kiedy będę mieć okazję, na pewno ją przeczytam. Na motywy niedoceniania kobiet w literaturze i życiu zawsze zwrócę uwagę. Do tego darzę Chorwację ciepłymi uczuciami, choć o samych Chorwatach niewiele wiem. O ich historii czy kulturze również. Właściwie wiem tylko, że mamy bardzo podobne języki ;)
OdpowiedzUsuńTeż tak miałam z okładką - im dłużej się jej przypatrywałam, tym bardziej podobało mi się połączenie elementów, proste i niekrzykliwe. Bardzo zachęcam do książki, bo to mądra lektura, a taka nie zawsze jest promowana w naszych mediach i na naszym rynku wydawniczym. A z tego, co piszesz, zachęca Cię w tej książce bardzo dużo zagadnień, więc wypatruj! ♥
UsuńBardzo mam na nią ochotę :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie! Będę czekać na Twoją opinię! ^_^
UsuńPowiem Ci, że czuję się zaintrygowana i będę miała tą książkę na uwadze.
OdpowiedzUsuńWarto jej wypatrywać! I cieszę się, że zaciekawiłam! ^_^
UsuńNormalnie nie sięgam po ten gatunek literacki, jednak udało Ci się mnie skusić. Chętnie schrupię tę książkę i zobaczę jak smakuje. Bardzo fajna recenzja :)
OdpowiedzUsuńSuper! Dziękuję za odwiedziny i cieszę się, że książka wpadła Ci w oko! ♥
UsuńPierwszy raz widzę tą książkę i mimo, iż jest interesująca to nie wiem czy do końca dla mnie :)
OdpowiedzUsuńAle dziękuję serdecznie za odwiedziny! ♥
UsuńPo Twojej recenzji wiem już, że to książka, którą muszę przeczytać :)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że zachęciłam! Udanej lektury! ^_^
Usuń