10:09:00

O czym szumią wierzby

Kolejna pozycja z listy 100 tytułów BBC wykreślona! Link tutaj: KLIK! lub u góry strony.
Dzięki uprzejmości rodziny, która śledzi moje postępy w czytaniu, miałam możliwość przeczytać:

Tytuł: O czym szumią wierzby
Autor: Kenneth Grahame
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Rok: 2016 (pierwsze wydanie 1908)
ISBN: 978-83-274-1008-5

Szczur wodny jest rozsądny i przyjazny. Kret jest spokojny i łagodny. Ropuch zarozumiały i awanturniczy, a Borsuk opryskliwy, ale o dobrym sercu. Wszystkie zwierzątka (przedstawione w antropomorficzny sposób) żyją w jednej okolicy i mimo tak odmiennych charakterów są najlepszymi przyjaciółmi. 
 

Książka w zabawny i sympatyczny sposób przedstawia hulanki Ropucha (kradzież samochodu, ucieczkę z więzienia!), romantyczne rozterki Szczura oraz odważne decyzje Kreta. Wszystko to ma na celu zaprezentowanie zmagań, z którymi mają do czynienia ludzie, ale także ludzkich postaw. Fakt, że książka została napisana na początku ubiegłego stulecia tylko podkreśla jej uniwersalność i ponadczasowy charakter poruszanych zagadnień. Siła marzeń, szacunek i życzliwość są bowiem zawsze w cenie!

Idylliczna atmosfera epoki edwardiańskiej nie przeszkadza fabule, aby na przemian snuć powolną opowieść i wrzucać czytelnika w sam środek wartkiej akcji. Znajdziemy tam elementy mistyczne, przygody pełne akcji, podkreślenie wartości przyjaźni i koleżeństwa oraz przepiękny hołd złożony naturze i przyrodzie. 
Nie jest to jednak wymuszona i ciężka moralizatorska opowieść dla najmłodszych. Lektura pozwala odetchnąć od zgiełku, który nam towarzyszy, niezależnie od naszego wieku. Dzięki wesołym (ale czasem i przerażającym) wydarzeniom, o których czytamy, możemy wejść w świat, który wyciszy i napełni spokojem na długi czas. 

W szczególności polecam wydanie Firmy Księgarskiej Olesiejuk, ponieważ książka opatrzona jest przepięknymi ilustracjami, które idealnie oddają charakter opowieści!

Z ciekawostek: w 1929 r. A.A. Milne (autor Kubusia Puchatka) wykorzystał fragmenty tej powieści, aby stworzyć sztukę teatralną zatytułowaną Toad of Toad Hall.






4 komentarze:

  1. Bardzo lubiłam tę bajkę oglądać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam tę książkę:)
    Bardzo ładne obrazki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to, że tylko ja nie czytałam tej książki w dzieciństwie :)

      Usuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger