10:13:00

Kosiarze

Kolejna instagramowa rekomendacja, która podbiła moje serce! Wyobraźcie sobie świat tak rozwinięty, że pokonaliśmy wojny i choroby, a długowieczność staje się standardem. Tylko jak kontrolować populację względem zasobów? Jak nie stracić człowieczeństwa, gdy chodzisz po świecie przez setki lat?

Tytuł: Kosiarze
Tytuł oryginału: The Scythe

Autor: Neal Shusterman
Tłumacz: Katarzyna Agnieszka Dyrek

Rok: 2016 / 2023
Wydawnictwo: Uroboros
ISBN: 978-83-8318-375-6

Sztuczna inteligencja opracowała taki świat, gdzie waśnie polityczne nie mają miejsca, gospodarka jest na najwyższym poziomie, a choroby (również psychiczne) da się zwalczyć małymi nanitami w naszej krwi, które uśmierzają ból i wysyłają odpowiednie bodźce, leki lub hormony do naszego organizmu. Życie wieczne jest dostępne dla wszystkich – nawet cielesna powłoka nie stanowi już wyzwania.Jednak populację trzeba kontrolować – w tym celu została stworzona specjalna organizacja Kosiarzy – jedynych ludzi na świecie, którzy mają prawo i obowiązek odbierać życie. Kierują się oni zarówno własnymi przekonaniami, jak i ogólnym kodeksem postępowania, ale przede wszystkim mają określone przedziały liczbowe i etnograficzne, którym muszą sprostać.

Głównymi bohaterami są Citra i Rowan – dwoje nastolatków, którzy trafiają na nauki do Kosiarza Faradaya. Już od początku swojej edukacji stają przed wyzwaniami natury moralnej, ale uczą się także licznych sposobów zadawania śmierci – od trucizn po walkę wręcz. Szybko orientują się, że zamknięty świat Kosiarzy wcale nie jest tak idealny, jak kreuje się go poza organizacją. Wewnętrzne walki o władzę przypominają współczesne waśnie na tle poglądowym. Nakazy i zakazy męczą niektóre grupy, zwłaszcza te, które czerpią nienaturalną przyjemność z okrucieństwa.

Gdy na forum okazuje się, że przyjęcie dwóch praktykantów jest bezprecedensowym zabiegiem, Kosiarz Faraday podejmuje pewne kroki, które mają pomóc nastolatkom. Ale wtedy ich sytuacja zmienia się diametralnie – i to wcale nie na korzyść. Odseparowani i skazani na naukę u kosiarzy o odmiennych poglądach muszą walczyć zarówno o ukończenie praktyk, zachowanie człowieczeństwa i wiarę w dobro, które widzieli w samych sobie.

Utopia, która okazuje się dystopią, polityczne spory, etyka życia i śmierci, ale także klimat książki young adult. Autor tworzy rewelacyjną atmosferę, którą pochłania się jednym tchem. Można powiedzieć, że to perełka na rynku wydawniczym. I wiek czytelnika nie gra tu roli – bez wątpienia sięgnę po kolejny tom! 

6 komentarzy:

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger