23:08:00

SuperBetter

Tytuł: SuperBetter
Autor: Jane McGonigal
Rok: 2015 (Świat) / 2017 (Polska)

Każdy z nas ma problemy. Nie ma ludzi idealnych, którzy radzą sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu. Niektóre z tych problemów siedzą tylko w naszej głowie, inne wynikają z naszych doświadczeń, chorób lub wypadków. A co by było, gdybyśmy mogli sobie z nimi radzić? Sami, bez pomocy lekarzy i farmaceutyków? Co musimy zmienić w naszym myśleniu, żeby poradzić sobie z bólem, złym nastrojem i niepowodzeniami?
Jane McGonigal proponuje niewiarygodne rozwiązanie. Każe nam zamienić nasze życie... w grę! Autorka jest pierwszą osobą na świecie, która napisała doktorat na temat psychologicznych sił graczy, zatem doskonale wie jakie cechy osobowości są wyzwalane, gdy stajemy twarzą w twarz z wyzwaniem.

Metodę SuperBetter McGonigal przetestowała na sobie, po tym jak doznała wstrząśnienia mózgu i miała problemy z powrotem do zdrowia: dręczyły ją okropne bóle głowy, miała problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, a co za tym szło, była przygnębiona i sfrustrowana. I właśnie wtedy postanowiła, że tak łatwo się nie podda. Zaczęła wyznaczać sobie małe cele, proste zadania, które na dłuższą metę pozwoliły jej w końcu wyzdrowieć. 

Ale metoda SuperBetter to nie tylko zadania, które sami wykonujemy. To też znajdywanie sojuszników, którzy nam pomogą w rozgrywce oraz pokonywanie czarnych charakterów. Zupełnie jak w grze!

Książka dokładnie opisuje jak zacząć dostrzegać plusy zwykłego życia, ale też jak ciągle rozwijać swoje umiejętności fizyczne, psychiczne, emocjonalne i społeczne. A zadania te są proste: wystarczy uścisnąć komuś dłoń, zrobić kilka kroków, pstryknąć palcami 50 razy. Im dalej w las, tym polecenia stają się bardziej wymagające. Ale przecież w grze jest tak samo! Nabijając kolejne poziomy, gra staje się coraz trudniejsza. A jaką odczuwamy satysfakcję, gdy już pokonamy tego koszmarnego bossa! :D 

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich zawiera dużo teorii, ponieważ autorka przeprowadziła wieloletnie, szczegółowe badania w wielu instytutach, aby potwierdzić słuszność całego przedsięwzięcia. Znajdziemy tam zatem cytaty czysto akademickie, ale też ciekawostki naukowe, w które czasem trudno uwierzyć, a jednak poparte są badaniami!
 
Druga część książki skierowana jest już do czytelnika, czyli otwarcie mówi nam "Jak obudzić w sobie gracza". Autorka domyśla się, że początki mogą być trudne, zwłaszcza u osób, które nie grają w gry, ale krok po kroku wyjaśnia nam jak mamy postępować, aby zyskać z tej metody jak najwięcej. 

Trzecia część książki to "Przygody", czyli rozbudowane zadania, abyśmy mogli kontynuować naszą rozgrywkę i jednocześnie umacniali nasze umiejętności emocjonalne, psychiczne, fizyczne i społeczne, gdy już poznamy podstawy, czyli nauczymy się grać.

Na niektóre zadania autorka każe nam przeznaczyć kilka dni, a nawet tygodni. Inne możemy zrealizować dosłownie w 30 sekund.

Co chyba jednak najważniejsze, to fakt, że autorka opublikowała tę metodę w internecie i zgłaszają się do niej ludzie, którzy całkowicie odmienili swoje życie - ktoś poradził sobie z depresją, ktoś uporał się z ważnym życiowym wyzwaniem. To dowody, że nasze nastawienie i współpraca z innymi mogą naprawdę zdziałać cuda. 

Mi zostało jeszcze kilka zadań z książki do zrealizowania, ale polecam ją każdemu, kto choć odrobinę interesuje się psychologią, marzy o tym, aby bezboleśnie zmienić swoje nastawienie do problemów i wyzwań oraz czerpać satysfakcję z kolejnych poziomów, które przechodzimy w realnym życiu. 

Dla osób, które chętnie by książkę przeczytały, zorganizowałam razem z wydawnictwem Czarna Owca rozdanie! Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem:

Rozdanie

Link do rozdania: klik!
Link do osobnego postu dotyczącego rozdania: klik!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Czarna Owca oraz firmie Business & Culture,  a Wam życzę powodzenia! Rozdanie trwa do końca weekendu: wyniki opublikuję w niedzielę wieczorem.

8 komentarzy:

 1. Niestety to nie moje klimaty, nie przepadam za tego typu książkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale i tak dziękuję za odwiedziny! ^_^

   Usuń
 2. Przykro mi, ale trudno mi w takie metody uwierzyć, więc od "Superbetter" będę trzymała się z daleka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I masz do tego pełne prawo! ^_^ Myślę, że może się ona najbardziej przydać osobom, które zmagają się z jakimiś przewlekłymi chorobami...

   Usuń
 3. Co prawda nie dla mnie, ale intrygujący tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za wizytę i pędzę zobaczyć co teraz czytasz :D

   Usuń
 4. ciekawa propozycja, ja raz na jakiś czas lubię sięgnąć po taka lekturę, może i po ta sięgnę w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio, przyznaję, dużo czytam takich książek. Naszło mnie widocznie na wiosenne zmiany i porządki! ^_^

   Usuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger