12:40:00

Kobiety w mafii

Tytuł: Kobiety w mafii
Autor: Milka Kahn, Anne Véron
Rok: 2015

Jako wielka fanka Ojca chrzestnego już od najmłodszych lat sięgałam po literaturę związaną z włoską mafią. I pewnie dlatego bez wahania sięgnęłam również po tę pozycję. Już sam tytuł przedstawia przecież intrygujące podejście - autorki skupiają się bowiem tylko na kobietach! Ale jak to? To kobiety są w mafii?
Otóż tak! I były w niej od zawsze. Tylko zazwyczaj były niedoceniane, a to właśnie one są odpowiedzialne za przekazywanie wartości i zasad panujących w mafii z pokolenia na pokolenie. Podczas gdy ich mężowie, ojcowie i bracia ukrywali się lub odbywali kary w więzieniach, to one uczyły dzieci o zemście, prawie omertà i zasadach panujących w ich świecie.

Książka ma strukturę reportażu podzielonego na trzy główne części - każda z nich dotyczy innej mafii: Cosa Nostra, 'Ndrangheta, Kamorra, a autorki wprowadzają czytelnika w tajniki tych organizacji. W każdym z rozdziałów możemy przeczytać historie kobiet, które zdecydowały się uciec z mafii, mimo że sposoby tych ucieczek mogą się diametralnie różnić lub takich, które odnalazły w niej swoje miejsce. Większość z nich jednak łączy to, że zdecydowały się zdradzić tajemnice organizacji wymiarowi sprawiedliwości.
Kobiety odważne czy kobiety skrzywdzone? Fanatyczki nie potrafiące wyrwać się z szowinistycznego patriarchatu czy wyzwolone, inteligentne przestępczynie, które same stają się bossami? Różnie można interpretować wyznania poszczególnych bohaterek reportażu, gdyż różne są ich historie i czyny. Mimo wszystko jednak są to kobiety zyskujące swoją pozycję w społeczeństwie lub nawet w samej mafii. Honorowość tych organizacji rozumiana jako przestrzeganie tradycji, zdolności przywódcze kobiet, żądza zemsty lub matczyny instynkt - o tym jest ta książka.

Krótka, treściwa i bez wątpienia oryginalna.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Muza oraz firmie Business & Culture.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger