19:35:00

The Witch

Tytuł: The Witch (English)
Autor: Thomas Middleton
Rok: ?

Z podaniem roku jest pewien problem, ponieważ tragikomedia ta powstała około 1609-1616, ale oficjalnie została wydana dopiero w roku 1778.
Sztuka zagmatwana, przedstawiająca świat, w którym wszyscy kłamią, spiskują i coś knują. Postaci jest tak dużo, że aż do Aktu III musimy co chwila zerkać na pierwszą stronę, aby sobie przypomnieć kto jest kim i jakie go wiążą relacje z innymi bohaterami. 

Tytułowa wiedźma, jak i jej towarzyszki, jest postacią jednocześnie seksowną i odrażającą, trochę zabawną, ale cały czas to wiedźma, która obdarzona jest ogromną mocą. Bohaterowie przychodzą zatem wbrew sobie po jej pomoc (impotencja, śmierć, zaklęcia miłosne, niszczenie plonów, topienie statków, prosić można o wszystko)! 

Lecz gdyby nie ingerencja sił nieczystych i nadnaturalnych, to nasze rozwrzeszczane, kłamliwe i rozwiązłe towarzystwo i tak znalazłoby sposób na osiągnięcie wcześniej zamierzonych celów i skutecznego zakończenia swoich intryg. Bo widzimy, że taką już mają naturę.
Ogólnie sztuka wypada marnie. Gdyby nie obecność czarownic, to na usta cisnęłoby mi się jedynie słowo "gniot". O dziwo, bardzo popularny w swoich czasach gniot, zwłaszcza, że po sukcesie Makbeta społeczeństwo jest już obeznane z czarownicami na scenie, mimo że tutaj prezentują się one w zupełnie innej odsłonie. Co więcej, trzeba przyznać, że obaj dramatopisarze poczytali trochę zanim zabrali się za temat tak drażliwy w ich czasach. Middleton opiera swoją wiedzę na rzetelnych tekstach źródłowych, takich jak na przykład the Discovery of Witchcraft Reginalda Scota, co oznacza, że imiona demonów i czarownic nie są przypadkowe. Ba! Nawet składniki eliksirów i zaklęcia są oryginalne!

Plus za to. Ale ogólnie wrażenia mierne.

2 komentarze:

  1. czy jest tlumaczenie polskie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niestety nie spotkałam się z polskim tłumaczeniem :(

      Usuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger