17:02:00

Amelka Kieł

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie bajki czytają małe wampirki? Albo czego boi się Yeti? Czy kostucha Ponurego Żniwiarza może zmieniać kolory? Albo jaki jest największy problem Drakuli?
Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, te książki mogą być dla Was!

Tytuł: Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców 
Tytuł oryginału: Amelia Fang and the Barbaric Ball

Autor: Laura Ellen Anderson
Tłumacz: Maria Jaszczurowska

Rok: 2018
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 978-83-08-06568-6

ORAZ!

Tytuł: Amelka Kieł i Władcy Jednorożców
Tytuł oryginału: Amelia Fang and the Unicorn Lords

Autor: Laura Ellen Anderson
Tłumacz: Maria Jaszczurowska

Rok: 2019
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 978-83-08-06816-8

Amelka Kieł żyje w Nokturnii - to miasto w Królestwie Mroku, które jest świetnie zorganizowane! Oprócz pałacu, nawiedzonych domów i głównego cmentarzyska, znajdziemy tam np. centralę pocztoperzy, ropuszy most i chochlikowe wzgórza. 

Amelka chodzi do szkoły ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi: Florką, która jest rzadko spotykanym gatunkiem yeti i Kostkiem, który jest... synem śmierci. Jej ulubionym zwierzakiem jest Dyńka - przeurocza mała dynia, która podąża za Amelką dosłownie wszędzie i która zdobyła moje serce już od pierwszych stron!
 
Życie Amelki toczy się zwykłym trybem - co wieczór wstaje do szkoły, odrabia lekcje, żartuje z przyjaciółmi, bawi się i o świcie kładzie się spać. Jak na przyzwoitego wampirka przystało!

Nadchodzi jednak noc Balu Barbarzyńców. To uroczystość organizowana przez rodziców Amelki - najupiorniejsza zabawa roku, na którą hrabina stara się zaprosić króla Vladimira. 

Nie dość, że jest to uroczystość dla dorosłych, to jeszcze (o zgrozo!) okazuje się, że król ma zamiar się na tym balu pojawić. Ze swoim synem. Nieprzyzwoicie rozpieszczonym smarkaczem, który dosłownie staje na rzęsach, żeby uprzykrzyć naszym bohaterom życie. Do tego stopnia, że Dyńka znajduje się przez niego w tarapatach, a Kostek traci swoją ulubioną kosę!

Przyjaciele zatem muszą opracować plan, aby wszystko wróciło do normy!

To mądra i zabawna opowieść o przyjaźni i konieczności zrozumienia, co może się kryć za zachowaniem innych osób. Być może nawet rozpieszczony księciunio ma jakąś tajemnicę, która nie pozwala mu zachowywać się inaczej?

To historia o tym, że warto dzielić się z innymi, jak ważne są drugie szanse i że zachowywanie się jak ostatnia łajza nie przystoi nawet szlachetnie urodzonym. 

Druga opowieść cyklu stanowi rozwinięcie tej historii. Tym razem poznajemy więcej szczegółów z życia księcia Tadżina i razem z Amelką pomagamy mu rozwiązać tajemnicę zniknięcia jego mamy. 

Wybieramy się zatem do tajemniczego, przeuroczego i wręcz obrzydliwie słodkiego miasta Brokatowic. Zwroty akcji gonią zwroty akcji, ale znów wynosimy mądrą nauczkę z tej lektury - nie wszystko słodkie, co brokatowe, a tym, co najbardziej napędza nasz strasz, jest nasza niewiedza! 

Zawsze warto poświęcić czas, żeby poznać swojego "wroga". Kto wie, może się okazać, że mamy więcej wspólnego niż byśmy się spodziewali, a współpraca i przyjaźń nie oznaczają, że musimy wyzbyć się swoich przyzwyczajeń i cenionych wartości. 

Jeśli będziemy mieć otwarte umysły, to uda nam się także otworzyć serca!

Za egzemplarze recenzenckie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu! Przygody Amelki znalazły szczególne miejsce w moim sercu dzięki wspaniałym ilustracjom, które cudownie oddają klimat Królestwa Mroku!

6 komentarzy:

 1. Książeczka dobra dla wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Takie wartości warto sobie przypomnieć w każdym wieku! :)

   Usuń
 2. Książka wydaje się całkiem fajna :P my-dream-is-love.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakochałam się i w samym pomyśle, jak i w ilustracjach.
  Mały Yeti <3
  Myślę, że będę pamiętać o tej serii, i jak tylko nadarzy się okazja to zakupię dla jakiegoś dalekiego kuzyna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh, na prezent nada się idealnie! Skoro dorosłym sprawia taką radość, to co dopiero dzieciom! :D

   Usuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger