10:20:00

Zakazane życzenie

Tytuł: Zakazane życzenie
Autor: Jessica Khoury
Rok: 2016 (Świat) / 2017 (Polska)

Po paśmie dość niefortunnych książek w końcu mój czytelniczy los się odmienił! Książka dotarła do mnie w formie listu poleconego, którego się nie spodziewałam (w zasadzie zapomniałam, że powinnam się go spodziewać), a po otworzeniu przesyłki znalazłam w niej zaadresowaną do mnie kopertę.

Później było już tylko ciekawiej!
Pierwszy raz miałam przyjemność wziąć udział w zabawie jaką jest booktour. Książka wędruje od czytelnika do czytelnika, aby później mogła bezpiecznie powrócić do właściciela - bogatsza o własną podróż i pewnie usatysfakcjonowana, że mogła cieszyć oczy i wyobraźnię tak wielu osób!

Po zapoznaniu się ze wskazówkami dotyczącymi kwestii organizacyjnych rzuciłam się w wir czytania! Zakazane życzenie opowiada nam historię Aladyna z perspektywy dżina, który jest kobietą! Jednak książka nie jest standardowo opowiedzianą historią, którą wszyscy znamy z legend lub bajki Disneya. Historia jest napisana od nowa i wzbogacona o przepięknie skonstruowane wątki historyczne tej wyśnionej krainy.

Mamy zatem walkę dżinów z ludźmi, jej genezę, dżina, który został zmuszony do zdrady i który wbrew wszelkim prawom i zakazom umie obdarzać śmiertelników miłością.
Aladyn jest cwanym, zręcznym i czarującym złodziejem, który ma własną historię do opowiedzenia i własne demony, z którymi uczy się walczyć. Jednak to nie on jest głównym bohaterem książki. To kobiety stają na czele fabuły i to one dyktują warunki. Mamy księżniczkę, która walczy z wujem - uzurpatorem i tyranem, mamy strażniczki, które pojawiają się w roli zręcznych i niebezpiecznych asasynów, ale przede wszystkim mamy Zahrę - dżina z lampy, który wbrew wszystkim wierzeniom jest istotną wszechpotężną, ale ma własne słabości i zdradza nieutracone człowieczeństwo.

Fabuła gna, wielowątkowość sprawia, że nie czytamy płytkiego fanfika na temat starej baśni, a samą magię tworzy język. Autorka ma przepiękny styl, jej zdania otulają czytelnika jak dym sączący się z magicznej lampy, o której czytamy. Barwność opisów, ale i nieprzeciętność metafor naprawdę zwala z nóg przy takiej lekturze. Zupełnie się tego nie spodziewałam! Tak jak zakończenia, do którego prowadzi uroczo prowadzona opowieść. Duży plus!

Szczególnie podziękowania należą się Joannie z bloga Favouread, która tak cudownie zorganizowała całą zabawę! Koperty zaadresowane do każdego uczestnika, przyjemna atmosfera i oprawa artystyczna całej przygody ciągle wywołują u mnie uśmiech!

Książkę puszczam dalej w świat i życzę kolejnej uczestniczce zabawy udanej lektury! :)

8 komentarzy:

 1. Zakochałam się w tej książce. Jest magiczna i wciągająca.

  Pozdrawiam.
  Kasia z Ebookowych recenzji
  http://ebookowe-recenzje.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie zaskoczyła! Tak dobrze się ją czytało ^_^

   Usuń
 2. Dziękuję za miłe słowa! Bardzo się cieszę, że książka wywołała tyle pozytywnych wrażeń! Najwspanialsze jest to, że możemy wspólnie przeżywać tę przygodę za każdym razem, kiedy pomyślimy o Zakazanym życzeniu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja bardzo dziękuję! Książkę i przygodę z booktourem zapamiętam na długo! ^_^

   Usuń
 3. Zaczęłam czytać Zakazane życzenie, ale jakoś mnie nie wciągnęło, więc po 100 stronach spasowałam. Fantastyka to zdecydowanie nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie ma co czytać na siłę. Mi książka się spodobała i szybko ją skończyłam, ale może właśnie takiej lektury potrzebowałam w danym momencie ;)

   Usuń
 4. Będąc dzieckiem kochałam słuchać baśni czytanych mi przez rodziców. Dziś mmimo, że dzieckiem już dawno nie jestem nadal mam do nich sentyment.Chętnie poznam inną perspektywę jednej z nich.
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie, że mogłam polecić nową pozycję do czytania! :)

   Usuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger