19:04:00

Pamiętnik z przyszłości

Tytuł: Pamiętnik z przyszłości
Autor: Cecelia Ahern
Rok: 2009

Nie słyszałam o tej książce, zanim nie dostałam propozycji napisania recenzji związanej z nowym wydaniem. Przeczytałam więc opis, który mnie zaintrygował i jednocześnie zmotywował, żeby znów sięgnąć po twórczość tej irlandzkiej pisarki. I jak dobrze zrobiłam!
Główną bohaterką jest Tamara - szesnastolatka, która dorasta w takim luksusie, że aż się niedobrze robi. Wielka posiadłość, wakacje w ciepłych krajach, zima w górskich kurortach, rodzice, którzy spełniają wszystkie jej zachcianki. Dziewczyna po prostu ocieka pieniędzmi i jest tak rozkapryszona, niewdzięczna i opryskliwa, że chce się ją spoliczkować!

Ale wszystko się zmienia, gdy jej ojciec odbiera sobie życie. Okazuje się, że sukces finansowy był tylko pozorny i w pewnym momencie długi tak szybko narastały, że konsekwencje przerosły możliwości ojca Tamary.

I w tym momencie cała opowieść się rozpoczyna. Tamara - zmuszona wraz ze swoją matką opuścić ogromną rezydencję - wynosi się na wieś do wujostwa, które udziela im schronienia, aż obie staną na nogi. Dla każdej z nich jest to szok. Z Dublina przenoszą się bowiem do stróżówki stojącej obok ruin zamku, który spłonął prawie dwadzieścia lat temu. 
Matka zamyka się w sobie, rozpaczając po śmierci męża, a Tamarą targają wyrzuty sumienia, że była opryskliwą i niewdzięczną córką, ale również przeżywa zmianę otoczenia i środowiska. Do tej pory cieszyła się pełną swobodą. Teraz jej nadopiekuńcza ciotka pilnuje jej na każdym kroku, a dziewczyna nie ma nic lepszego do roboty, jak tylko szwendać się po ruinach i ogrodach zamkowych.

Szybko jednak okazuje się, że oddalona od wszelkich zabudowań posiadłość nie jest pusta i skrywa mnóstwo sekretów, które układają się przed Tamarą jak okruszki, którymi powinna podążać w celu rozwikłania zagadek, których istnienia nigdy nie podejrzewała, a które bezpośrednio jej dotyczą. I niektóre rzeczy zaczynają po prostu nie grać!

Pomocna okazuje się książka, która wpada w jej ręce dzięki obwoźnej bibliotece, która uprzyjemnia życie ludziom oddalonym od większych miejscowości. Książka okazuje się pamiętnikiem, który zdradza dziewczynie co wydarzy się dnia... następnego! Zaczyna ona naprowadzać Tamarę na rodzinne tajemnice, opisuje konsekwencje popełnionych przez dziewczynę czynności, dzięki czemu stara się ona zmieniać przyszłość, aby uniknąć tych niepożądanych!

Co z początku wygląda na powieść obyczajową i za sprawą magicznego pamiętnika wydaje się mieć coś wspólnego z fantastyką, okazuje się historią, która może zaskoczyć, a nawet zmrozić krew w żyłach.
Książka pisana jest bowiem takim językiem, że cały czas czujemy niepokój. Wiemy, że za całą fasadą codziennych problemów czai się historia o wiele mroczniejsza. Mimo że niektóre zagadki wydają się przewidywalne, to inne zaskakują nas przez to ze zdwojoną siłą! Dostrzegamy w tekście skrawki odpowiedzi, ale nie potrafimy jeszcze sformułować pytań. Nie spodziewałam się takiej konstrukcji fabuły po tej autorce, a jednak miło mnie zaskoczyła!

Mimo średnich recenzji na portalach, ja książkę polecam! Uprzyjemniła mi kilka wieczorów, trzymała w napięciu, nie podawała wszystkiego na tacy, mimo że można się przyczepić do kilku postaci. 

Naprawdę duży plus!

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Akurat i firmie Business & Culture.

14 komentarzy:

 1. Wygląda ciekawie :) lubię książki, które potrafią zaskoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam pozytywnie zaskoczona! Książka wciąga i dobrze się ją czyta :)

   Usuń
 2. początek mi przypomina opowiadanie które kiedyś czytałam na jakimś blogu, ale ta "magiczna" część mnie zaintrygowała, na pewno przeczytam :)
  http://w-strone-blekitu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Już same okładki są bardzo intrygujące. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka jest na mojej liście czytelniczej. Kiedyś na pewno przeczytam :)

  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co odkładać na później, bo później się zapomina, że o takiej książce się słyszało ;)

   Usuń
 5. Uwielbiam książki Ahern, a i za tą niebawem się zabieram :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Początkowo myślałąm że to słodki romans. Cos jest na rzeczy warto przeczytać
  http://eksperyment-przemijania.blog.onet.pl/
  https://plus.google.com/u/0/100171142089665156203

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątek romansowy gdzieś tam jest, ale raczej w tle ;)

   Usuń
 7. Uwielbiam książki Ahern! Zachęciłaś mnie zdecydowanie, żeby po nią sięgnąć. Ale chyba skuszę się na tańsze wydanie kieszonkowe :D.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Redhead in Wonderland , Blogger